جستجو

blog

بلاگ
دسته بندی‌های بلاگ
7 مزیت استفاده از BIM (بیم) در ساخت و ساز

7 مزیت استفاده از BIM (بیم) در ساخت و ساز

تیم تحریریه iBIM One

مدلسازی اطلاعات ساختمان (Building Information Modeling) فرآیند ایجاد و مدیریت اطلاعات در پروژه های عمرانی است. یکی از خروجی های این فرآیند مدل سه بعدی BIM از پروژه است که تمام جنبه های پروژه را پیش از ساخت واقعی آن به صورت دیجیتالی نمایش می دهد. این رویکرد به دلیل مزایای بیشماری که ارائه می دهد در دنیای مهندسی، معماری و ساخت (AEC) به شدت مورد توجه قرار گرفته است. نکته مهم این است که بدانیم BIM تنها محدود به استفاده از یک نرم افزار به خصوص نمی شود، بلکه یک رویکرد همه جانبه در طراحی و برنامه ریزی پروژه های عمرانی است.

در حقیقت BIM از مرحله طراحی اولیه فراتر می رود. اطلاعات به کار رفته در این مدل حتی پس از ساخت نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اگر قصد دارید نحوه برخورد با پروژه های عمرانی را از تمام زوایای موجود متحول کنید، وقت آن است که از BIM استفاده کنید.

مزیت های استفاده از BIM (مدلسازی اطلاعات ساختمان) در صنعت ساخت و ساز

 ۷ مزیت استفاده از BIM

 استفاده از BIM و نرم افزار های مرتبط با آن تمام جنبه های پروژه را ارتقا می‌دهد. برخی از مزایای اصلی آن به شرح زیر است:

     1- کارایی حداکثر

 یکی از مزیت های اصلی استفاده از BIM این است که پروژه های ساختمان سازی با کارایی بیشتر و چرخه عمر کوتاه تری اجرا می شوند. به کمک مدلسازی اطلاعات ساختمان مدیریت مراحل پیش از ساخت و برنامه ریزی آسان تر و سریع تر تکمیل می شود. معماران به کمک نرم افزار های BIM طرح های سریع تری ایجاد می کنند و مترور ها به کمک مدل های BIM برآورد های دقیق تری تهیه خواهند کرد.

 همچنین استفاده از مدل BIM امکان همکاری و ارتباط بهتر بین افراد تیم پروژه را فراهم می سازد. همچنین به متخصصان مختلف امکان می دهد تا هر وقت که بخواهند به طرح هایBIM دسترسی یابند. به این صورت همه از یک مدل به روز استفاده می کنند. همچنین استفاده از این مدل باعث کاهش خطاها و دوباره کاری هایی می شود که در نتیجه دریافت اطلاعات نادرست رخ می دهد.

    2- کاهش هزینه ها و ضایعات مصالح

نرم افزارهای BIM دارای ابزارهای مختلفی است که به پیمانکاران و طراحان اجازه می دهد پیش از شروع ساخت مراحل طراحی را بهبود بخشند. این امر موجب کاهش چشمگیر هزینه ها و ضایعات می شود.

 پیمانکاران به کمک مدل BIM می توانند بهترین متریال را انتخاب کنند و از خطاهای انسانی که ممکن است در حین ساخت رخ دهد بکاهند. مدل اطلاعات ساختمان با بهبود مراحل برنامه ریزی و تسهیل روند ساخت و ساز باعث کاهش ضایعات ساختمانی می شود که در نتیجه به کاهش هزینه ها منجر می شود.

    3- بهبود برآورد هزینه 

 استفاده از یک مدل دقیق به متره و برآورد بهتر کمک می کند. یک مدل سه بعدی نسبت به نقشه های دو بعدی دید بهتری نسبت به برنامه ایجاد می‌کند. در نتیجه برآوردهای واقعی تر، دقیق تر و سریعتری از هزینه ایجاده می شود.

 تنها مزیت این مدل برآورد هزینه‌ نیست، بلکه BIM با ارائه یک رویکرد همه جانبه و جامع به برآورد میزان متریال مورد استفاده در ساخت و ساز نیز کمک می کند.

مدلسازی اطلاعات ساختمان

    4- درک بهتر از پروژه

مدل BIM دید سه بعدی نسبت به انتهای پروژه ارائه می دهد؛ به این معنی که به تجسم سازی نتیجه کار کمک شایانی می‌کند. پیمانکاران و همینطور مشتریان می توانند درک بهتری از نتیجه ساخته شده به دست آورند.

این موضوع نه تنها به درک بهتر از ساختمان کمک می کند، بلکه باعث جلوگیری از انجام کارهای غیر ضروری می شود. برنامه ریزان با مشاهده طرح سه بعدی واقعی از پروژه می‌توانند درک خوبی از آنچه که قرار است ساخته شود و یا تغییر پیدا کند  به دست آورند. این موضوع به پیمانکاران کمک می کند پیش از وقوع مشکل در مرحله پیش از ساخت تغییرات لازم را اعمال کنند. پیش گیری از دوباره کاری ها تاثیر قابل توجهی در صرفه جویی هزینه و زمان دارد.

    5- همکاری و ارتباط

BIM باعث بهبود همکاری بین اعضای تیم می شود.نرم افزارهای BIM مبتنی بر ابر (cloud-based)باعث بهبود و تسهیل روابط در پروژه می شود. به این ترتیب اعضای تیم می‌توانند به تمام اطلاعات مورد نیاز و همچنین مدل به روز شده دسترسی آنلاین داشته باشند. این موضوع خود باعث کاهش جلسات غیر ضروری می شود، به این شکل که تمام ذینفعان پروژه می توانند در یک زمان با یکدیگر همکاری و ارتباط برقرار کنند. زیرا تمام برآوردها، مدل ها و نکات طراحی در یک مکان ایجاد، ذخیره و در اختیار همگان قرار گرفته است.

 از طرفی، معماران می توانند در آن واحد طراحی ها را تنظیم کرده و پیمانکاران می‌توانند حتی در صورت عدم حضور در محل، تغییراتی در مدل ایجاد کنند. بهبود ارتباطات و همکاری منجر به یک پروژه کارآمد و روان تر می شود.

    6- ریسک و اتلاف کمتر

برنامه ریزی ساختمان به کمکBIM ایمن تر و با ریسک کمتر است. با این رویکرد همکاری نزدیک تری بین پیمانکاران ایجاد می شود. از طرف دیگر، حق بیمه ریسک مناقصه کاهش می یابد. به این صورت آنها می توانند قبل از شروع به عملیات ساخت دید بهتری از پروژه به دست آورند.

این امر به نوبه خود منجر به ایمنی بهتر در کارگاه، اتلاف کمتر متریال، ارتباطات نادرست کمتر و ... می‌شود. همچنین هیچ اطلاعات منسوخ شده ای در اختیار پیمانکاران قرار نمی گیرد.

 به کمک فناوریBIM هزینه بیمه شرکت ها و ادعاهای حقوقی رایج در پروژه ها کاهش می یابد. از این رو فرآیند هایمدلسازی اطلاعات ساختماندر کاهش ریسک ها و هزینه ها بسیار موثر است.

    7- نتایج نهایی بهتر 

 BIMبر ارتقای برنامه ریزی و پروسه ساخت تمرکز دارد. این موضوع منجر به ساخت با کیفیت تر و نتایج نهایی بهتر می شود. برنامه ریزی دقیق‌تر به پیمانکاران امکان می دهد کیفیت بالاتری ارائه دهند.

 از آنجا که معماران می توانند پیش از شروع ساخت دید سه بعدی از نتیجه کار را ملاحظه کنند، تاکید بیشتری بر ظاهر ساختمان اعمال می‌شود. به این ترتیب مدل BIM می‌تواند سازه نهایی باکیفیت تری تولید کند.

 

ارتقای موفقیت به کمک مدل سازی اطلاعات ساختمان

 واضح است که مدلسازی اطلاعات ساختمان از دو جنبه کسب و کار و ساخت و ساز سودمند است.

مدلسازی اطلاعات ساختمان در مدیریت، برنامه ریزی، ارتباطات، بررسی کیفیت و ... کمک زیادی می کند. همچنین این تمامی ابزارهای لازم برای دسترسی، اعتبارسنجی و استفاده از اطلاعات ساختمان را در اختیارتان قرار می دهد. این امر شما را قادر می‌سازد اهداف پروژه خود را به طور موثرتری برآورده سازید. به کمک مدل اطلاعات ساختمان می توانید به تمام مزایای بالا دست یابید و یک مزیت رقابتی قابل ‌توجه به دست آورید.

صنعت ساخت و ساز به سرعت در حال حرکت به سوی رویکرد متمرکز بر BIM است و متخصصان بیشتری نسبت به مزایای آن آگاهی یافته اند. بنابراین استفاده از BIM می تواند موفقیت دو چندانی برای پروژه به ارمغان آورد.

 

برگرفته از bimspot.io

نظرات وبلاگ
فیلترها
Sort
display